Bilgilendirme

Hususlar
LÜTFEN DİKKAT

Sorgulanan ürün elektronik bir ürünse ;

Örnek 1 : 
Sorguladığınız ürün cep telefonu ise İMEİ değil telefonu açarak ayarlar bölümünden cihazın seri numarası bölümünden bakınız ve kesinlikle üzerindeki barkottan değil direk telefonun sisteminden bakınız.

Sebebi illegal yazılımlar İMEİ değişiklik yapma imkanlarının bulunması ve telefonun üzerine başka bir barkot yapıştırma imkanlarının olması.

Örnek 2 : 
Sorguladığınız ürün laptop (Diz Üstü Bilgisayar) ve benzeri bir ürünse işletim sistemi açılış öncesi BİOS ekranından (MAVİ-SİYAH ekrandan) seri numarasına bakınız. Barkottan değil direk cihazın değiştirilemez ekranından bakınız.

Sebebi laptop (Diz Üstü Bilgisayar) ve benzeri ürünün üzerine başka bir barkot yapıştırma imkanlarının olması.

Örnek 3 
Sorguladığınız ürün sistemi olmayan yada sistemine girilemeyen bir elektronik cihazsa internetten o cihaza ait seri numarasını bulabileceğiniz tanıtıcı kılavuzlardan yardım alın.

Cihazın seri numarasına ulaşmakta zorluk çekerseniz bu durumda satıcının size faturasını ibraz etmesini talep edin ve bu şekilde resmi bir evrakla üzerindeki barkodda seri numarasının tutup tutmadığına bakın ve size sunulan resmi evrakın fotokopi olmamasına dikkat edin.

Sorgulanan ürün elektrikli yada benzinli bir araçsa;

Örnek 1 : 
Sorguladığınız ürün Elektrikli bisiklet , mobilet ise üzerinde seri numarası veya şase numarası vardır.

Bu sorgulamayı kişinin size sunduğu evraklardan değil direk satın alacağınız ürünün üzerine işli yerinden görsel olarak görüp sorgulayınız.

Sebebi size sunulan evrakların sahte olabileceği veya başkasına ait olabileceğinden dir.

Örnek 2 : 
Sorguladığınız ürün otomobil ve benzeri bir araçsa plakadan ve ruhsattan değil direk şasesinin üzerinde bulunan şase numarasından yada motor kapağı üzerindeki motor numarasından sorgulama yapınız.

Sebebi plaka ve ruhsat sahte olabilir.

Sorgulanan ürün silah , saat , beyaz eşya veya üzerinde seri numarası olan makine teçhizat ve benzeri bir ürünse;

Örnek : 
Bu tarz ürünlerin tamamında üzerinde üretim seri numarası bulunmaktadır. Eğer bu numara aşınmış ise üzerine kabartma yada baskılı numaraya bakarak seri numarasını öğrenebilirsiniz.

Eğer üzerinde oynanmış metal levhadan oluşan yada kazıma yoluyla seri numarası kazınmış ise o ürüne ait satıcının size faturasını ibraz etmesini talep edin ve bu şekilde resmi bir evrakla üzerindeki seri numarasını kısmen de olsa tutup tutmadığına bakın ve size sunulan resmi evrakın fotokopi olmamasına dikkat edin.

www.kayitliurun.com