Forum - Kayıtlı Ürün Sorgulama Sistemleri
BANA AİT EŞYAMI ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM - Baskı Önizleme

+- Forum - Kayıtlı Ürün Sorgulama Sistemleri (https://kayitliurun.com/forum)
+-- Forum: Kategoriler (https://kayitliurun.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: BANA AİT EŞYAMI ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM (https://kayitliurun.com/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Konu Başlığı: BANA AİT EŞYAMI ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM (/showthread.php?tid=12)BANA AİT EŞYAMI ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM - admin - 04-02-2018

Öncelikle çalınan eşya elektronik, beyaz eşya , motorlu-motorsuz araç, silah, gözlük, saat , sanayi tipi bir eşya mı yani üzerinde seri numarası olan bir eşya mı ?.
a)-Eğer üzerinde seri numarası varsa yapman gereken ilk iş bu hırsızlık durumunun gerçekleşme durumuna göre bulunduğun bölge polisin bölgesine giriyorsa polise,  jandarmanın bölgesine giriyorsa jandarmaya tutanak tutturmak gerekiyor.
1.      Durum : Olayın gidişatına göre kişiyi ilgili savcılığa yönlendiriyorlar. Sonrası olay artık adli bir duruma giriyor ,  bu durumdan sonra  sadece haber beklemen gerekiyor.  Yitirmiş  olduğun her ne ise onun zanlıları ve çaldırdığın eşya yada araç aranmaya başlıyor bulunur ise sana posta yolu ile tebligat ulaşıyor yada bazı özel durumlarda ikamet ettiğin adrese kolluk kuvvetleri gelerek bildiriyor. Bu aşamaya kadar sadece sabır ile  beklemen gerekiyor.
2.      Durum : Yukarıdaki durumu takip eden zaman içinde http://www.kayitliurun.com adresine girerek çaldırdığın eşyanı yada aracını sisteme kayıt ettiriyorsun ve böylelikle Türkiye’nin her yerinde sadece sistemde sorgulanmasıyla eşyanın yada aracının nerde olduğunu IP olarak öğreniyorsun. Bu durum hem masum alıcıları hırsızlık bir eşyayı yada aracı almaktan koruyor ve artık eşya yada araç sağlam bir iz vermiş oluyor.
b)-Eğer üzerinde seri numarası olmayan örneğin ziynet , kıyafet veya benzeri bir eşya ise  yapman gereken ilk iş bu hırsızlık durumunun gerçekleşme durumuna göre bulunduğun bölge polisin bölgesine giriyorsa polise,  jandarmanın bölgesine giriyorsa jandarmaya tutanak tutturmak gerekiyor.
 Olayın gidişatına göre kişiyi ilgili savcılığa yönlendiriyorlar. Sonrası olay artık adli bir duruma giriyor ,  bu durumdan sonra  sadece haber beklemen gerekiyor.  Yitirmiş  olduğun her ne ise onun zanlıları ve çaldırdığın eşya yada araç aranmaya başlıyor bulunur ise sana posta yolu ile tebligat ulaşıyor yada bazı özel durumlarda ikamet ettiğin adrese kolluk kuvvetleri gelerek bildiriyor. Bu aşamaya kadar sadece sabır ile  beklemen gerekiyor
Maalesef www.kayitliurun.com adresi üzerinde seri numarası olmayan kayıpları takip edememektedir. (Hırsızlığa maruz kalınan eşyaların yanında seri numarası olan küçükte olsa bir eşyayı kayıt ettirerek bir bağlantı kurabilmek için o küçük bulduğunuz eşyayı kayıt yaptırabilirsiniz.) Örneğin: Mp3 çalar, saat  yada orijinal güneş özlüğü gibi.