Forum - Kayıtlı Ürün Sorgulama Sistemleri
BANA AİT EŞYAMI KAYIP ETTİM NE YAPMALIYIM - Baskı Önizleme

+- Forum - Kayıtlı Ürün Sorgulama Sistemleri (https://kayitliurun.com/forum)
+-- Forum: Kategoriler (https://kayitliurun.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: BANA AİT EŞYAMI KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM (https://kayitliurun.com/forum/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Konu Başlığı: BANA AİT EŞYAMI KAYIP ETTİM NE YAPMALIYIM (/showthread.php?tid=13)BANA AİT EŞYAMI KAYIP ETTİM NE YAPMALIYIM - admin - 04-02-2018

Öncelikle çalınan eşya elektronik, beyaz eşya , motorlu-motorsuz araç, silah, gözlük, saat , sanayi tipi bir eşya mı yani üzerinde seri numarası olan bir eşya mı ?.
a)-Eğer üzerinde seri numarası varsa yapman gereken ilk iş bu kayıp durumunu gerçekleşme durumuna göre bulunduğun bölge polisin bölgesine giriyorsa polise,  jandarmanın bölgesine giriyorsa jandarmaya tutanak tutturmak gerekiyor.
1.      Durum : Bu tutanak ile kayıp eşya bürosuna başvurman gerekiyor. Eğer eşyanı bulan kişi buraya teslim ettiyse elindeki tutanakla teslim alabiliyorsun, eğer teslim edilmemişse yetkililere kayıt bırakıyorsun ve bulunursa sana bürodan haber geliyor ve gidip teslim alıyorsun . Ama  kayıp eşya büro amirliğinden haber gelene kadar beklemek zorundasın. Bu aşamaya kadar sadece sabır ile  beklemen gerekiyor.
2.      Durum : Yukarıdaki durumu takip eden zaman içinde http://www.kayitliurun.com adresine girerek kayıp ettiğin  eşyanı yada aracını sisteme kayıt ettiriyorsun ve böylelikle Türkiye’nin her yerinde sadece sistemde sorgulanmasıyla eşyanın yada aracının nerde olduğunu IP olarak öğreniyorsun. Bu durum hem masum alıcıları suç işlemekten (kayıp eşyayı kullanmak,  almak,  satmak , üzerinde tasarruf sağlamak TCK 160 gereği suçtur hem adli para cezası ve hapis cezası vardır )  koruyor ve artık eşya yada araç sağlam bir iz vermiş oluyor.
b)-Eğer üzerinde seri numarası olmayan örneğin ziynet , kıyafet veya benzeri bir eşya ise  yapman gereken ilk iş bu kayıp durumunun gerçekleşme durumuna göre bulunduğun bölge polisin bölgesine giriyorsa polise,  jandarmanın bölgesine giriyorsa jandarmaya tutanak tutturmak gerekiyor.
Bu tutanak ile kayıp eşya bürosuna başvurman gerekiyor. Eğer eşyanı bulan kişi buraya teslim ettiyse elindeki tutanakla teslim alabiliyorsun, eğer teslim edilmemişse yetkililere kayıt bırakıyorsun ve bulunursa sana bürodan haber geliyor ve gidip teslim alıyorsun . Ama  kayıp eşya büro amirliğinden haber gelene kadar beklemek zorundasın. Bu aşamaya kadar sadece sabır ile  beklemen gerekiyor.
Maalesef www.kayitliurun.com adresi üzerinde seri numarası olmayan kayıpları takip edememektedir. (Kayıp a  maruz kalınan eşyaların yanında seri numarası olan küçükte olsa bir eşyayı kayıt ettirerek bir bağlantı kurabilmek için o küçük bulduğunuz eşyayı kayıt yaptırabilirsiniz.) Örneğin: Mp3 çalar, saat  yada orijinal güneş özlüğü gibi.